Дослідження технологічних режимів кавоварки

З моменту винаходу першого агрегату для приготування міцного напою бадьорості пройшло вже більше двохсот років. За цей час пристрої встигли змінитися, стати доступними майже кожному і зручними в щоденному користуванні. З приходом кавоварок в життя людей, з’явився такий вид кави як еспресо, а за ним — всі інші різновиди кавових напоїв. Першим пристроєм для приготування кави, яке прийшло на зміну туркам, став апарат крапельного типу. З’явився він на світ завдяки французькому священику, який придумав конструкцію, де вода пропускається через фільтр з кавовим порошком. Через деякий час така кавоварка була трохи вдосконалена — пристрій міг перевертатися. Такий машині дали ім’я «фільтраційна».

Двадцять років кавомани користувалися таким пристосуванням, після чого була винайдена гейзерная кавоварка, в 1927 році, яка використовувала потік пару, який проходив через мелену каву. Видатні кавоварки еспресо, які готували каву за допомогою тиску пари, з’явилися в 1901 році, в Італії. Були вони досить громіздкі і призначалися суто для професійних закладів, які спеціалізувалися на приготуванні кави. Процес розробки кавоварок був довгим і досить складним, але завдяки цьому, купити кавоварку і готувати каву тепер можна в домашніх умовах, всього одним натисканням на кнопку на панелі управління.

Класична кавоварка складається з наступних елементів.

1.Ємність з водою. 2.Помпа. 3.»Бункер» для зберігання кави, і його автоматичної подачі в вузол перемелювання. 4.Вузол кавомолки. 5.Бойлер. 6.Паровий краник і автоматичний капучинатор. 7.Ємність збору використаного порошку кави. 8.Піддон для випадкового зливу води.

Якість помолу кави впливає на час екстракції смакових речовин: при дрібному (тонкому) помолі процес екстракції відбувається швидше, тому для приготування еспрессо дрібний помол більш кращий, тому що час контакту води з кави мінімальний. Якщо ж кавоварка використовується в основному для приготування кави американо, то помол може бути рекомендований трохи більший. Слід враховувати, що якість помолу найбільшою мірою впливає на смаковий букет при якому готується кава: при занадто великому — не відбувається в належній мірі екстракція смакових речовин, і кава стає «водянистою», при занадто дрібному помолі напій набуває зайвої гіркоти, крім того, через дуже дрібний помол повільніше проходить вода або взагалі не проходить і, відповідно, кава не готується. Тому рекомендується вибирати помол в межах середніх значень, які дозволяють виявити  в каві свої найкращі смакові якості і зберегти працездатність кавомашини.

Таким чином ступінь помолу зерен кави визначається не тільки тривалістю помолу але  й впливає на його смакові якості. Тому в даній роботі визначався зв’язок між частотою обертання жерен кавомолки і ступенем її завантаження з якістю помолу з одної сторони і зниженням витрат електроенергії з іншої.

Студ. Р.Л. Петрик

Наук. керівник  проф. О.П. Бурмистенков